História klubu

Star-Club bojových umení Košice vznikol 17. septembra 1999.

Klub bol postupne organizovaný v národných organizačných zložkách, konkrétne Slovenskej Taekwon-Do Federácii ITF so sídlom v Seredi (do 10/2003), v Slovenskej Asociácii ITF so sídlom v Banskej Bystrici (10/2003 – 2005) a od 5.11.2005 je po dobu 10 rokov členom Slovenskej Taekwon-Do Únie so sídlom v Bratislave (ďalej len STU). Zakladajúcimi členmi STU v rekreačnom zariadení Zálesanka boli Star-Club bojových umení Košice, ŠK TKD Prešov, ŠK TKD Hwa-rang Prešov, ŠK TKD Koryo Bratislava a SK TKD Horangi Bratislava. V roku 2007 bolo STU po dobu jedného roka kolektívnym členom Slovenského zväzu TKD Prešov.

Činnosť klubu je zameraná predovšetkým na tréning, prípravu, realizáciu súťaží a exhibícii Taekwon-Do. Star-Club sa zameriava predovšetkým tréningom a súťažami detí vo veku od 8 do 15 rokov, teda žiackych, ale aj juniorských vekových kategórii. Prakticky od svojho založenia do 30.09.2007 pôsobil Star-Club pri Centre voľného času Technik na Orgovánovej ulici v Košiciach. Od termínu 01.10.2007 až doteraz, klub pôsobí pri Základnej škole na Postupimskej ulici.

Medzi vedúce osobnosti Star-Clubu bojových umení patrí trénerka Jana Suchá (za slobodna Miháliková, 1984), ktorej na páskovaní udelil I. Dan kórejský majster Yun Nam Gyu. V tom čase mala 15 rokov. Kórejský majster Yun Nam Gyu, medzinárodný kórejský inštruktor, bol v tom období držiteľom VI. Danu (najvyšší je deviaty). V roku 2004 Janku v dvadsiatke na II. Dan vypáskoval ďalší kórejský majster medzinárodný inštruktor, Pang Chol Nam, VII. Dan. Jana Miháliková sa exhibične venuje aj prerážaniu škridlíc a zatiaľ ako jedna z mála žien na Slovensku sa venuje aj prerážaniu kvádrov. V slovenskej knihe rekordov ma Janka zaevidované tri rekordy:

  1. Prerazenie 8 pórobetónových kvádrov rukou (8x5=40 cm hrúbky)
  2. Prerazenie 7 pórobetónových kvádrov predlaktím (7x5=35 cm hrúbky)
  3. Prerazenie 100 kusov kvádrov za 15 minút

Jej osobným rekordom je prerazenie 20 cm hrubého pórobetónového kvádra veľkým kladivom na jej bruchu. Pokiaľ máme dobré informácie, tak okrem Róberta Mikulu, majstra Kung-fu, nikto iný túto disciplínu na Slovensku exhibične nepredvádza. Okrem uvedených disciplín Janka preráža dva 5 cm kvádre (spolu 10 cm) kopom nohou (jup chagi). Od roku 2001-2002 sa Janka venovala aj Kung-fu v tíme majstra Róberta Mikulu, kde sa po prvý krát stretla aj s technikami prerážania kvádrov, ako exhibičnej disciplíny. Vystupovala s ním na exhibičných vystúpeniach Black Eagle.

Prvým väčším úspechom Star-Clubu bol zisk putovného pohára primátora mesta Sládkovičovo v roku 2002, ktorý prevzala trénerka Janka Miháliková z rúk čestného prezidenta Slovenskej Taekwon-Do Federácie ITF a riaditeľa turnaja v Sládkovičove Josefa Reisingera. Star-Club bojových umení počas svojej skoro 16-ročnej histórie vystupuje na rôznych súťažiach aj spoločenských akciách. Na turnaji „Najlepší z najlepších“ v sparingu detí a juniorov do 18 rokov sa v roku 2002 na turnaji v Seredi všetci Košičania umiestnili na medailových miestach. Celkovo získali reprezentanti Star-Clubu na štyroch turnajoch vo Veľkých Úľanoch, Sládkovičove, Seredi a Košiciach 12 zlatých, 9 strieborných a 7 bronzových medailí. Úspechom bol aj zisk pohára za najtechnickejší mladý talent, ktorý pre Star-Club v Sládkovičove získala Janka Šponárová. V roku 2004 sa 20-ročná Janka Miháliková umiestnila na Majstrovstvách Európy v disciplíne Power Test na 7. mieste.

Výnimočnou udalosťou v histórii Star-Clubu Košice bolo (v spolupráci so sponzormi klubu) vydanie nástenného kalendára bojových umení v roku 2004. V kalendári sa podľa jednotlivých mesiacov v roku predstavili títo majstri bojových umení:

Január Roman Volák - majster sveta v Kickboxe
Február MUDr. Matiullah Karwandgar, IX. Dan Taekwon-Do PTF
Marec Pang Chol Nam, medzinárodný inštruktor, VII. Dan Taekwon-Do, KĽDR
Apríl Ladislav Konrád, VI. Dan Karate, disciplína sebaobrana
Máj Janka Miháliková, II. Dan Taekwon–Do, reprezentantka SR
Jún Lýdia Timková, majsterka SR v Karate Kata
Júl Marek Polák, II. Dan Aikido
August Klaudio Farmadín, majster Európy v Karate Kumite
September Janka Miháliková, II. Dan Taekwon-Do, tri slovenské rekordy
Október Július Valenta, V. Dan Karate, reprezentačný tréner
November Csaba Harsányi, IV. Dan JU–JITSU, inštruktor WJJKO
December Róbert Mikula, international champion "Profis Si-fu", Shaolin Kung-fu

Významnými udalosťami v histórii Star-Clubu Košice, bolo aj zorganizovanie dvoch ročníkov turnaja o Pohár podpredsedu košického samosprávneho kraja Ing. Michala Iľka, v rokoch 2002 a 2004, s veľkou podporou starostu MČ Košice – Dargovských hrdinov Ing. Ladislava Lumtzera, ktorý bol športovým patriotom klubu. V obidvoch prípadoch išlo o medzinárodne podujatia s účasťou školy Taekwon-Do ITF So San Znojmo z Českej republiky, pod vedením p. Františka Maceka. Českí pretekári ziskom najviac medailí potvrdili, že pochádzajú z krajiny majstrov Európy. Na majstrovstvách Slovenska v Taekwon-Do v roku 2004 v Galante sa umiestnil v kategórii žiakov Michal Bančanský na 1. mieste, Lenka Lehotkaiová na 3. mieste a v kategórii juniorov Peter Helei na 3. mieste.

Po založení Slovenskej Taekwon-Do Únie koncom roku 2005, nasledovala dlhšia konsolidácia členskej základne. V súčinnosti s niekoľkými aktívnymi rodičmi členov klubu, v období do roku 2005 s p. Havranom, p. Gregom, p. Hričinom, p. Sedlákom a jeho manželkou, p. Židom a v období po roku 2005 s p. Satvarom, p. Chalabalom a jeho manželkou, p. Gazdíkom a jeho manželkou, p. Lehotkaiom, p. Tkačom, dochádza k úspešnému rozvoju klubu. Na sústredeniach v Plejsoch na ubytovacom zariadení p. Gregu, v ďalších rokoch v Kysaku a Zálesí sa výkonnostne konsolidoval reprezentačný káder Star-Clubu, ktorý postupne dosahoval medailové umiestnenia na medzinárodných turnajoch. Výsledky reprezentantov Star-Clubu Michaely Kreutzovej, Petra Heleia, Terézie Ždiniakovej, Kamila Chalabalu, Šárky Chalabalovej, Martina Satvara, Dominiky Gazdíkovej, Michaely Tkáčovej, Martina Tkáča, Kristíny Hodermarszkej, na turnajoch v Českej republike, Poľsku, Maďarsku, ale aj na Slovensku sú percentuálne veľmi úspešné, čo dokazujú aj ich umiestnenia v Českej lige, na Medzinárodných majstrovstvách Českej republiky aj Medzinárodných majstrovstvách Slovenskej republiky.

Ako člen družstva Slovenskej Taekwon-Do Únie sa Star-Club Košice zúčastnil IV. ročníka Otvorených majstrovstiev Slovenska a I. ročníka Open Slovakia Championship v Taekwon-Do ITF v Poprade, kde reprezentanti klubu v konkurencii vyše 100 súťažiacich zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Litvy získali jeden titul medzinárodného majstra Slovenska, 4 tituly národného majstra Slovenska, 6 druhých miest a 3 tretie miesta. Naši reprezentanti uspeli aj na V. ročníku INTERNATIONAL TAEKWON-DO CHAMPIONSHIP 2008 v Taekwon-Do ITF, na pôde majstrov Europy v Prahe–Říčanoch v Českej republike. V konkurencii 150 súťažiacich z 15 klubov z Česka, Slovenska, Rakúska, Slovinska a Lotyšska, získali naši reprezentanti jeden titul medzinárodného majstra Českej republiky a 4 tretie miesta. Už druhý majstrovský titul iba 10-ročného talentu klubu Šárky Chalabalovej, v rozpätí necelých dvoch mesiacov (vo februári získala titul medzinárodnej majsterky Slovenska) je veľkým úspechom 4-ročnej práce trénerskej školy Janky Mihálikovej (II. Dan, držiteľka viacerých slovenských rekordov v exhibičnom prerážaní kvádrov). Taekwondisti Star-Clubu Košice sa v apríli 2008 zúčastnili na VI. ročníku Europského pohára Taekwon-Do ITF, v meste Hatvan v Maďarsku, kde vo veľmi ťažkej konkurenciii 250 súťažiacich z 32 klubov, získali v kontaktnom zápase druhé a tretie miesto.

Po odchode aktívnych rodičov v čase hospodárskej krízy sa klub bez ich podpory nemohol zúčastňovať na finančne náročných projektoch. Po roku 2010 sme ešte úzko spolupracovali s p. Neubauerom, ale jeden rodič sám bez podpory ďalších aktívnych rodičov klubu veľmi pomôcť nemôže. V súčasnej dobe budujeme novú členskú základňu a výsledky by sa mali prejaviť do dvoch rokov. Partnerom Star-Clubu sa v apríli 2015 stal STAR Martial Arts Shop.

Históriu spracoval: Ján Mihálik, prezident Star-Clubu, viceprezident STU